21. Yüzyılda Etik

29 Haziran-6 Temmuz 2014
Nesin Köyleri

21. Yüzyılda Etik, pratiğe ağırlık veren içeriğiyle uygarlığımızın geldiği etik düzeyi değerlendirme ve ona karşı atılgan bir tavır takındırma amaçlarını güderek kişilik evrimlerine olumlu bir katkı sağlamayı önceledi.

Program

29 Haziran 2014

Açış Toplantısı

30 Haziran 2014

Fırat Akova
Modern Etik, Kaos ve Bütün (1): Kendilikte İyi ve Kötü, Mantığın Ötesi, Değer ve Sonuç Uyuşmazlıkları, Alışılmış Kuramlar ve Yenilikçi Yaklaşımlar

Fırat Akova
Modern Etik, Kaos ve Bütün (2): Olasılık, Olanak, Pay, Sorumluluk, Özgürlük ve “Etiğin Sonu”

Fırat Akova
Ahlak Metafiziğinin Temellendirilmesi‘ni Güncellerken (1): 20. Yüzyıl Haklar Hareketinin Üstü Örtülü Politik Söylemi Olarak Kant’ın Koşulsuz Buyruğu

Fırat Akova
Ahlak Metafiziğinin Temellendirilmesi‘ni Güncellerken (2): 20. Yüzyıl Haklar Hareketinin Üstü Örtülü Politik Söylemi Olarak Kant’ın Koşulsuz Buyruğu

1 Temmuz 2014

Fırat Akova
Küresel Yoksulluk (1): Peter Singer, “Kıtlık, Bolluk ve Ahlak”

Fırat Akova
Küresel yoksulluk (2): Peter Singer, “Kıtlık, Bolluk ve Ahlak”

Fırat Akova, Orhun Canca
İktidar (1): Michel Foucault, “14 Ocak 1976 Tarihli Ders”

Fırat Akova, Orhun Canca
İktidar (2): Michel Foucault, “14 Ocak 1976 Tarihli Ders”

2 Temmuz 2014

Fırat Akova, Orhun Canca
Ötanazi (1): James Rachels, “Aktif ve Pasif Ötanazi”

Fırat Akova, Orhun Canca
Ötanazi (2): James Rachels, “Aktif ve Pasif Ötanazi”

Orhun Canca
Terörizm (1): Cecil Anthony John Coady, “Terörün Ahlakı”

Orhun Canca
Terörizm (2): Cecil Anthony John Coady, “Terörün Ahlakı”

4 Temmuz 2014

Tartışma: Medya Sansürü
Demokratik bir seçimle başa gelen bir başbakana sağlık bakanlığı bir rapor sunuyor. Bakanlığın çeşitli bilim insanlarına nesnel yöntemlerle yaptırdığı araştırmalara göre televizyon reklamlarına çıkan “ideal beden”e sahip mankenler toplumu düzensiz beslenme alışkanlıklarına iterek insanların ciddi hastalıklara yakalanmalarına neden oluyor, öz güvenlerini ve iş verimliliklerini düşürüyor, ömürlerini kısaltıyor. Başbakan, toplum sağlığını tehdit eden televizyon reklamlarını ülkesindeki girişim özgürlüğünü ve demokratik ölçütleri feda ederek yasaklamalı mıdır? Yoksa girişim özgürlüğünü ve demokratik ölçütleri koruyup televizyon reklamlarına yasak koymayarak toplum sağlığının bozulmasına izin mi vermelidir?

Tartışma: Philippa Foot’un Tramvayı
Bir tramvayın sürücüsü yolculuğu sırasında frenin çalışmadığını görüyor. Gittiği rayın üstünde tramvayın kısa bir süre sonra çarpacağı beş işçi var. Ancak sürücü yanındaki kolu çekerse ray değişecek ve tramvay beş işçi yerine yeni raydaki tek bir işçiye çarpacak. Sürücünün başka yöntemlerle tramvayı durdurma veya işçilerin raylardan çıkmasını sağlama olanağı yok. Çaresiz kalan sürücü, bir kişinin yaşamı pahasına beş kişiyi kurtarmak için kolu çekmeli midir? Yoksa beş kişinin yaşamı pahasına bir kişiyi kurtarmak için kolu çekmemeli midir?

Tartışma: Nefret Suçu
Geniş kitleleri takipçisi yapmış bir politikacı milyonlarca inananı olan bir dinin kutsal kitabında diğer dinlere şiddetçil bir tavır almış öğretilerin kelimesi kelimesine uygulamaya geçirilmesi gerektiğini savunuyor. Kitapta diğer dinlere inananların dinlerini değiştirmelerinin istenmesi, reddedenlerin din değiştirmeleri için işkencelerden geçirilmesi ve hâlâ kabul etmeyenlerinse öldürülmeleri gerektiği emrediliyor. Politikacı “nefret suçu” kapsamında bir cezaya tabi kılınmalıysa cezası ne olmalıdır? Yoksa politikacı şiddet içeren bir eyleme karışmadığı için kovuşturmaya uğramamalı ve söyledikleri düşünce özgürlüğü olarak mı kabul edilmelidir?

Tartışma: Çifte Şüphe
Bir annenin ilkokul çağında, üzerine titrediği bir çocuğu var. Çocuk, bir gün mahalledeki komşusu tarafından cinsel saldırıya uğradığını söylüyor ve bunalıma girdiğinin işaretlerini vermeye başlıyor. Doktorlar çocuğun cinsel saldırıya uğradığını doğruluyorlar. Cinsel saldırgan olduğu düşünülen komşu anne tarafından olabilecek en ağır cezayı alması istemiyle mahkemeye verilse de kanıt yetersizliğinden serbest bırakılıyor. Öfkeli, yorgun ve eli kolu bağlı anne, komşusundan uzaklaşmak için çocuğuyla beraber başka bir mahalleye taşınıyor. Bir akşam anne yemek yemeye çocuğuyla gittiği bir lokantada eski komşusunun da yemek yediğini görüyor. Anne ve çocuk lokantayı apar topar ve sıkıntılı bir şekilde terk ediyorlar. Sonraki gün yerel bir gazetede eski mahallelerinden birinin öldürüldüğüne dair bir haber çıkıyor. Savcılık, annenin cinsel saldırgan olduğunu düşündüğü eski komşusunu yeterli kanıt bulunduğu suçlamasıyla yargı önüne çıkarıyor. Gelgelelim savcılığın cinayet için işaret ettiği saatler annenin eski komşusunu lokantada gördüğü saatle çakışıyor. Anne susmalı ve cinsel saldırgan olduğunu düşündüğü eski komşusunun cinayetten hüküm giymesine izin mi vermelidir? Yoksa anne tanıklık yapmalı ve cinsel saldırgan olduğunu düşündüğü eski komşusunun özgür kalmasını mı sağlamalıdır?

5 Temmuz 2014

Ütopya Simülasyonu (1)
Sıfır Noktasında “En İyi”, Yasalar, Ani Krizler, Yeğleme İkilemleri

Ütopya Simülasyonu (2)
Sunumlar ve Düellolar

6 Temmuz 2014

Kapanış Toplantısı

Konuşmacılar

Fırat Akova

Orhun Canca